درب ضد سرقت

درب ضد حریق چیست?

همانطور که از اسم آن مشخص است درب های ضد حریق درب های هستن که در برابر حرارت مقاوم هستن و برای مهار اتش و دود و خروج اضطراری استفاده می شود.

به منظور کند کردن سرعت پخش آتش در ساختمان ها و در طراحی آن سعی می شود فضا های مختلف را از یک دیگر مستقل کند.درب ضد حریق هنگام آتش دو کاربرد دارد:

زمانی که در بسته است مانع پخش آتش و یود و زمانی که باز است امکان عبور ساکنین را فراهم می کند.لذا یک درب ضد حریق با کیفیت پخش آتش و دود را محدود کرده و به ساکنان اجازه می دهد به راحتی عبور کنند درب های ضد حریق طی مراحل طولانی و با متریالی ساخته می شوند که بتوانند تا ۸۰۰ درجه سانتی گراد و طی زمان یک تا سه ساعته در مقابل آتش و حرارت از خود مقاومت نشان دهند.

براساس استاندارد های جدید آتش نشانی و مقررات ملی ساختمان،استفاده از درب های ضد حریق برای ساختمان هایی که بیشتر از پنج طبقه و یا ارتفاع آن بیش از ۲۳ متر باشد اجباری است.

درب های ضد حریق ار نظر جنس به سه دسته تقسیم می شوند :

۱-درب های ضد حریق چوبی

۲- درب های ضد حریق فلزی

۳- درب های ضد حریق شیشه خور

۱- درب ضد حریق چوبی :

درب ضد حریق چوبی که به آن دود بند هم گفته می شود با چوب های خشک روسی و چارچوب فلزی البته متناسب با سازه در

ساختمان اجرا می گردند ضخامت درب ضد حریق چوبی حداقل ۵/۱ سانتی متر بوده و این درب ها باید عاری از هرگونه رنگ cnc باشند.جداره داخلی درب ضد حریق از فولاد و فضای داخلی از پشم سنگ جهت جلوگیری ار شعله ور شدن آتش پر شده است.

۲- درب های ضد حریق فلزی

وزن درهای ضد حریق فلزی بیش از ۱۲۰ کیلو گرم می باشد.

ضخامت آن ۶ سانتی متر است و به همین دلیل امکان نصب بر روی چارچوب ساده فلزی را ندارند.بر اساس رطوبت موجود در ساختمان ورقه های فلزی از جنس گالوانیزه و ورق روغنی مورد استفاده قرار می گیرند.داخل درب های فلزی از پشم سنگ

(به منظور جلوگیری از انتشار آتش) پر می شوند.عرض چارچوب ها ۱۰۰ و ۱۱۰ و ۱۲۰ طراحی می شوند و عرض مفید باز شو ها ۲۰ سانتی متر به دلیل چار چوب ها می باشند.

۳- درب های ضد حریق شیشه خور :

از این درب ها معمولا برای ساخمان های عمومی و ساختمان های پر تردد استفاده می کنند. درب های ضد حریق شیشه دار قیمت بالاتری دارند و به همین دلیل معمولا در ساختمان های اداری و یا مسکونی که تردد کمتر است از درب های ضد حریق شیشه خور یا همان درب ضد حریق شیشه دار اکثرا برای اتاق های سرور و یا مراکز تولید و مکان های حساس که برای بازرسی نیاز بیشتری دارند به کار می روند و نیز ۹۰ درصد از آن ها در بیمارستان ها به کار می رود.

شیشه های موجود در درب های ضد حریق شیشه دار نسوز هستند و برای ساخت آن باید برش مخصوصی ورق داد و نوار نسوز کنار شیشه با دقت بالای نصب شود چرا که این نوار باید از انتشار دود به نقاط دیگر جلوگیری کند زیرا همانطور که می دانید یکی از عواملی که در هنگام آتش سوزی از فرار افراد جلوگیری می کند خفگی بر اثر دود آتش سوزی و نفس تنگی حاصل از آن است.

نصب و راه اندازی درب ضد سرقت:

نصب و راه اندازی درب های ضد سرقت یک روز طول می کشد، بهتر است کار نصب و راه اندازی درب های ضد سرقت را به افراد متخصص بسپارید تا از امنیت آن کاملا مطمئن شوید.در حال حاضر در کشور ایران درب های ضد سرقت ترک، چینی و ایرانی عرضه می شود، درب های ضد سرقت ترک از کیفیت بالاتری نسبت به نمونه های دیگر برخوردار هستند و به همین دلیل قیمت بالاتری دارند.

مشخصات درب ضد سرقت خوب:

شکاف بین درب و چهار چوب درب ضد سرقت نباد بیش از ۴-۵ میلی متر باشد. اگر شکاف بزرگتر باشد باز کردن درب توسط یک میله خمیده راحت تر خواهد بود.
لولای درب ضد سرقت باید قابل تنظیم باشد. لولا جوش این توانایی را ندارند.
کیفیت بسته شدن درب ضد سرقت ، بیانگر کیفیت واقعی آن است. درب ضد سرقتی که سال ها مورد استفاده قرار گرفته است باید به راحتی و بی سر و صدا حتی با کمی فشار انگشتان دست بسته شود.
درب ضد سرقت باید با بتن یا پشم سنگ پرشود. هزینه پر کردن بتن و پشم سنگ گران تر است اما امنیتی که ارائه می دهند بیشتر است.

admin

About admin